All systems are operational

About This Site

This is the official EK-Hosting Network Operations Center (NOC) page.

Any disruptions and/or scheduled maintenance will be announced here.

Past Incidents

Monday 3rd January 2022

Serverius: Planned yearly maintenance ups system C-feed DC1 Dronten, scheduled 4 years ago

Onderstaand bericht ontvingen wij van Serverius:

You are receiving this message as an advance notice of a planned yearly maintenance.

Location = SDC1, Dronten, NL Service Type = UPS systems C-feed

Start: 03.01.2022 08:00 CET Amsterdam time End : 04.01.2022 16:00 CET Duration: up to 8 hours per day

Reason: Yearly maintenance ups C-feed

Impact: low, all systems will remain in N+1 mode (modular system) Expected outage: none

Wednesday 15th December 2021

No incidents reported

Tuesday 14th December 2021

No incidents reported

Monday 13th December 2021

No incidents reported

Sunday 12th December 2021

Webserver: www01 migratie, scheduled 4 years ago

Om continuïteit te kunnen waarborgen zal deze webserver worden gemigreerd naar een nieuwe omgeving. Dit kan korte tijd voor wat downtime of vertraging zorgen.

We gaan omstreeks 10:00 alle gebruikers op de oude server back-uppen. Vanaf het moment dat de eerste gebruiker klaar is met back-uppen, zullen we direct het herstellen van deze back-ups op de nieuwe server in gang zetten. We verwachten dat de eerste klanten om 14:00 verhuisd zullen zijn naar de nieuwe server.

We zullen uiteraard hier bekend maken zodra dit is afgerond. Staat u op een andere webserver? Dan geldt dit niet voor u.

Update: Omzetten is afgerond, het kan echter zijn dat LetsEncrypt certificaten problemen geven, dit zal met enige tijd uit zichzelf oplossen daar er maximaal een x aantal requests mogen zijn. Dit wordt automatisch verwerkt.

Saturday 11th December 2021

No incidents reported

Friday 10th December 2021

No incidents reported

Thursday 9th December 2021

No incidents reported